A könyvelőnek nincs olyan részletes információja, ami alapján a készletérték kimutatást ő megfelelően és megbízhatóan ki tudná számolni. A könyvelő könyvelő programot használ és nem készletnyilvántartó vagy raktárkezelő programot. A könyvelő programban nincs készletkezelés, így a könyvelő nem lát rá a készletmozgásokra, bevételezésekre, számlával nem járó készletmozgásokra, vagyis nincs azoknak az adatoknak a birtokában, ami alapján a könyvelő a készletértéket pontosan ki tudná számolni, ráadásul egy FIFO vagy egy csúsztatott átlagár kiszámítása kézzel (készletnyilvántartó program nélkül) meglehetősen nehézkes és körülményes. Gyakori könyvelői hiba, hogy a készletértéket úgy kalkulálja valaki, hogy fogja a beszerzési árakat és abból levonja az eladott termékeket. Ennek számítása ugyanis jóval összetettebb.
Nagyon fontos azt is megérteni, hogy a folyamat pont fordítva működik. Nem a könyvelő feladata a készletérték meghatározása. A könyvelő csak bekéri az ügyféltől (Öntől), hogy Ön küldje el neki az adott fordulónapra (jellemzően december 31) vonatkozó készletérték kimutatást. A készletérték kimutatás termékre lebontva megmutatja a termékek fordulónapra vonatkozó készletértékét. Ezt az értéket a készletnyilvántartó program számolja ki az abban rögzített készletmozgások alapján. Ahogyan egy számológép is mindig jól adja össze a számokat, úgy egy program sem tud sosem hibázni, így mindig jól számol.
A NATURASOFT készletnyilvántartó programmal számolt készletérték mindig 100%-ban megfelelő annak, amit Ön a programban rögzített. Eltérés csak akkor lehetséges, ha adminisztrációs hiba történt, vagyis nem rögzítettek a programban minden bevételt vagy kiadást, illetve a rögzítés során téves mennyiség vagy beszerzési ár került meghatározásra. |