A készletérték számítás alapja a következő lehet:
- eladási egységár: adott termék terméknyilvántartásban eltárolt eladási egységárát veszi alapul
- csúsztatott átlagár*: adott termék összes készletmozgásának (bevételezések és kiadások) figyelembevételével számított átlagár, ahol a bevételezési bizonylaton rögzített mozgások valós beszerzési áron, míg más készletmozgások az aktuális átlagáron kerülnek számításra.
- FIFO*,**: kiadás esetén a készletek felhasználása a bevételezések időrendi sorrendje szerint történik, vagyis az elsőnek bevételezett készlet kerül elsőként felhasználásra.
- súlyozott átlagár: adott termék összes bevételezési bizonylaton történt készletmozgásának forgalma osztva az összes bevételezési bizonylaton történt készletmozgással
- utolsó beszerzési ár: adott termék dátum szerint legutolsó (bevételezési bizonylaton rögzített) pozitív készletváltozásának egységárát veszi alapul
* Számviteli szempontból nem lehetséges a negatív készletek értékelése, így ezt a készletértékelési módszert csak akkor érdemes használni, ha minden körülmények között elkerülhető a készletek negatívba futása.
** FIFO készletérték számítás csak a NATURASOFT Készlet és Számla Professional programban érhető el
A készletérték kimutatást a könyvelője fogja majd kérni Öntől. A könyvelő fogja megmondani, hogy neki a fentiek közül melyik adatra lesz szüksége (ez cég és tevékenység függő). Amennyiben saját célra van szüksége a kimutatásra és nem a könyvelőnek kell, úgy a csúsztatott átlagár és a FIFO számítás adja a legpontosabb adatot, de ezeket csak akkor használja, ha a termékek teljes életciklusa alatt soha nem fordult elő, hogy valamelyik termék készletmennyisége mínuszba fordult. Célszerű ezt külön letiltani a programban a Beállítások \ Általános beállítások \ Készletkezelés menüpontban.
|