A jóváíró számla mint fogalom, hivatalosan nem létezik, az ÁFA törvény nem is definiálja. A jóváíró számla a gyakorlatban nem jelent más, mint egy normál számlát, ahol a kiszámlázott tétel mennyisége mínusz előjellel szerepel, így egy több tételes számla esetén csökkenti a végösszeget, míg egy tételes számla esetén a számla végösszege is mínuszos lesz*.
Jóváíró számla készítésénél csak annyi a teendője, hogy a kiszámlázott mennyiség elé mínusz előjelet kell tegyen! Vagyis, ha 1 db-ot akar jóváírni a vevőnek, akkor mínusz 1 db-ot tegyen rá a számlára!
*FONTOS! A NAV álláspontja szerint már nem állítható ki olyan önálló számla, melynek végösszege negatív, így a jóváíró számlát csak akkor alkalmazza, ha a vevő éppen aktuális vásárlásából kedvezményként kívánja jóváírni az adott összeget!
Példa:
1. tételsor: 1 db példa termék 30 000 Ft
2. tételsor: -1 db jóváírás példa megjegyzéssel -10 000 Ft
Fizetendő: 20 000 Ft
Abban az esetben, ha a jóváírást nem a fentiek szerint, mint kedvezmény alkalmazná, hanem önmagában szeretné egy önálló, egy tételes számlán kiszámlázni (pl. -10 000 Ft), azt a NAV álláspontja szerint már nem teheti meg! A NAV online számla adatszolgáltatás "Eredeti számla nettó összege nem lehet negatív." hibaüzenetet fog Önnek jelezni!
A helyes eljárás ebben az esetben a NAV szerint, hogy nem önálló jóváíró számlát állít ki, hanem a korábbi számlát helyesbíti!
|