Az ÁFA törvény rendelkezése szerint amennyiben a vevő csoportos adóalany, úgy a számlán nem az adószámát, hanem a csoportazonosító első 8 számjegyét kell feltüntetni a számlán! Az adószám mezőben tehát a csoportos adószám törzsszámát, vagyis az adószám első 8 számjegyét tüntesse fel! A csoportos adószámot onnan lehet felismerni, hogy az adószámban a két kötőjel közötti számjegynél 5-ös számjegy szerepel. Ennek az adószámnak az első 8 számjegye a csoportazonosító.
Gyakran találkozunk azzal az ügyféligénnyel, hogy a számla kiállítója szeretné feltüntetni a számlán a vevő egyéni adószámát is. Az egyéni adószám ismérve, hogy az adószámban a két kötőjel közötti számjegynél 4-es számjegy szerepel. Az egyéni adószám feltüntetése teljesen szükségtelen, két okból is:
Az egyik ok a már fent ismertetett ÁFA törvény rendelkezése, miszerint csoportos adószámmal rendelkező vevők esetén a csoportazonosítót kell a számlán szerepeltetni, nem pedig a vevő egyéni adószámát. Ezt a NAV Online Számla adatszolgáltatás is így követeli meg, így fizikailag sincs lehetősége, úgy kiállítania a számlát, hogy a csoportazonosító helyett egyéni adószámot ad meg.
A másik ok pedig, szintén az ÁFA törvényre vezethető vissza, ami kimondja, hogy a csoportos adóalany megszűnik egyedi adóalanyként létezni, hiszen pont az a csoportos adóalanyiság lényege, hogy a csoportba tartozó cégek, mint egy nagy egység adóznak, egyetlen közös adószám alatt.
Attól függetlenül, hogy nincs semmi értelme és semmi jelentősége az egyéni adószámot a Partner cím adatai ablakban az Egyéb tetszőleges adat a címzés alatt mezőben fel tudja tüntetni, ha akarja. A partner adatlapján az adószám mezőben a csoportazonosítót tüntesse fel (8 számjegy), a Megjegyzés \ Tetszőleges megjegyzés a számlán mezőben pedig az egyéni adószámot!
Példa a teljes címadatra:
Példa Cég Kft.
1111 Budapest, Példa utca 10.
Adószám: 12345678
Egyéni adószám: 11112222-4-43
|